کانتینرهای عراقی سیب‌زمینی را از سر مزرعه بار می‌زنند

کانتینرهای عراقی سیب‌زمینی را از سر مزرعه بار می‌زنند

به گزارش اخترنیوز و به نقل ازایسنا: ناصر اطرج در گفت‌وگو با خبرنگار ، در خصوص کمبود و افزایش نرخ برخی صیفی و سبزیجات در میدان میوه و تره بار، اظهار کرد: متاسفانه طی یک ماه و نیم گذشته به دلیل افزایش صادرات نرخ سیب زمینی، فلفل دلمه ای و گوجه افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه قیمت سیب زمینی، گوجه و فلفل دلمه ای نزدیک به 80 درصد گران شده است، افزود: متاسفانه به دلیل صرفه اقتصادی این سه محصول به عراق، پاکستان و افغانستان صادر می شود.

رییس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان تاکید کرد: متاسفانه کانتینرهای عراقی بار سیب زمینی را از مزرعه با نرخ 1700 تومان به طور مستقیم از کشاورز و یا دلالان خریداری می کنند و به کشور خود حمل می کنند. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر سیب زمینی را با نرخ 2 هزار تومان در بازار اصفهان عرضه کرده ایم، افزود: اگر صادرات این محصولات ادامه یابد به طور قطع قیمت آنها تا یکی دو هفته آینده دوباره افزایش خواهد یافت، چرا که کرایه مسیر، حق العمل و .... به محصول اضافه می شود و نمی توان با قیمت 2 هزار تومان در میدان میوه و تره بار محصول را عرضه کرد.

اطرج تصریح کرد: دولت باید ابتدا نیاز داخل را تامین و در صورت مازاد محصول اقدام به صادرات آن کند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل صادرات، گوجه در بازار کم و با نرخ 2200 تومان عرضه می شود، گفت: قیمت محصولات کشاورزی داخل برای کشورهایی چون پاکستان، عراق و افغانستان بسیار ناچیز است، اما در ایران به دلیل صادرات با کمبود و افزایش قیمت مواجه می شویم.

رییس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان هم‌چنین در خصوص گرانی و افزایش 30 درصدی قیمت میوه نسبت به یک ماه گذشته، اظهار کرد: متاسفانه خشکسالی و سرمازدگی موجب کمبود و گرانی میوه های تابستانه شد، البته با توجه به عدم ذخیره این میوه ها پیش بینی افزایش قیمت میوه را در تابستان کرده بودیم.

وی ادامه داد: به طور قطع با تغییر فصل شاهد کمبود میوه های تابستانه خواهیم شد که افزایش قیمت را به همراه خواهد داشت، البته در حال حاضر در بخش تامین مرکبات برای پاییز مشکلی نداریم.

اطرج تصریح کرد: در این شرایط نظارت و بازرسی و کنترل در بازار میوه باید بیشتر شود، چرا که به دلیل برخی کمبودها در تنظیم بازار دچار مشکل هستیم.

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما