روایت آماری از کوچک شدن سفره مردم/افزایش ۵۸ درصدی نرخ میوه

روایت آماری از کوچک شدن سفره مردم/افزایش ۵۸ درصدی نرخ میوه

به گزارشاخترنیوز و به نقل از خبرنگار مهر، اقتصاد ایران در بدو ورود به سال ۹۷ با چالش‌های عمده‌ای مواجه شد که شاید بتوان تحرکات نرخ ارز را مهمترین آنها دانست؛ چراکه طبق گفته کارشناسان، یکی از نتایج هیجانی شدن بازار ارز، افزایش قیمت اقلام مورد نیاز مردم و البته صعودی شدن نرخ تورم است.

کارشناسان طی ماه های اخیر همواره بر این مساله تاکید می کنند که باید با کنترل نرخ اقلام و جلوگیری از افزایش قیمت ها زیر چتر نظارتی دولت، جلوی فرصت طلبی افراد سودجو گرفته شود.

در این میان گزارش مرکز آمار از تورم منتهی به مرداد ماه نشان می دهد نرخ کالاها و خدمات مورد نیاز مردم با افزایش محسوسی مواجه بوده است؛ به گونه ای که در گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها شاهد رشد ۸.۶ درصدی نسبت به تیرماه و رشد ۲۴.۷ درصدی نسبت به مرداد ماه سال قبل هستیم.

در این گروه، رشد نرخ کالاها نسبت به تیرماه به ترتیب برای خوراکی ها ۸.۷ درصد، نان و غلات ۲.۸ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۱۳.۸ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۱۴.۰ درصد، ماهی ها و صدف داران ۱۱.۸ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۱۲.۳ درصد، روغن ها و چربی ها ۵.۶ درصد، میوه و خشکبار ۱۱.۷ درصد، سبزیجات ۵.۹ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۶.۵ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۸.۰ درصد بوده است.

همچنین نرخ کالاهای این گروه نسبت به مردادماه سال گذشته با رشد چشم گیری مواجه بوده است به گونه ای که به ترتیب برای خوراکی ها ۲۴.۵ درصد، نان و غلات ۱۴.۶ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۲۷.۸ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۲۷.۹ درصد، ماهی ها و صدف داران ۲۷.۵ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۲۵.۶ درصد، روغن ها و چربی ها ۲۱.۴ درصد، میوه و خشکبار ۵۸.۲ درصد، سبزیجات ۱۱.۵ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۱۴.۵ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۲۹.۳ درصد رشد را شاهد بودیم.

از سویی دیگر بخش پوشاک و کفش نیز با رشد ۵.۱ درصدی نسبت به تیرماه سال جاری و رشد ۱۷.۷ درصدی نسبت به مرداد ماه سال گذشته مواجه بوده است.

گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها به طور کلی رشد ۲.۴ درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۱۴.۵ درصدی نسبت به مرداد ماه سال گذشته داشته است؛ در این گروه، بخش مسکن ۱.۹ درصد نسبت به تیر ماه و ۱۶.۵ درصد نسبت به مرداد ماه سال گذشته با رشد قیمت مواجه شده است.

قیمت مبلمان و لوازم خانگی نیز نسبت به تیرماه سال جاری و مرداد ماه سال گذشته به ترتیب با رشد ۷.۷ درصدی و ۲۴.۳ درصدی رو به رو بوده است.

بخش مربوط به بهداشت و درمان و حمل و نقل نیز به ترتیب ۲.۵ و ۶.۵ درصد نسبت به تیرماه و ۱۶.۰ و ۱۸.۶ درصد نسبت به مرداد ماه سال گذشته رشد داشته است.

همچنین گروه تفریح و فرهنگ با رشد ۶.۲ درصد نسبت به تیر ماه و ۲۵.۸ درصد نسبت به مرداد ماه سال گذشته مواجه بوده است.

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما