پرتره‌ای از استاد «شهریار» متقاضی جشنواره حقیقت

 پرتره‌ای از استاد «شهریار» متقاضی جشنواره حقیقت

سعادتعلی سعیدپور مستندساز تبریزی با مستند بلند «پرواز تا بی‌نهایت» که پرتره‌ای از «استاد شهریار» شاعر نامدار کشور است، متقاضی شرکت در دهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شده است.

به گزارش اخترنیوز به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، سیدمحمدحسین بهجت‌تبریزی متخلص به شهریار، در سال 1285 در تبریز به دنیا آمد و سال 1367 به دیار باقی شتافت.

مهم‌ترین اثر شهریار منظومه حیدربابایه سلام (سلام به حیدربابا) است که از شاهکارهای ادبیات ترکی آذربایجانی به‌شمار می‌رود و شاعر در آن از اصالت و زیبایی‌های روستا یاد کرده ‌است.

این مجموعه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به بیش از ۸۰ زبان دنیا ترجمه شده است. شهریار بیش از دیگر گونه‌های شعر فارسی، در سرودن غزل شهره بود و از جمله غزلیات معروف او می‌توان به «علی ای همای رحمت» و «آمدی جانم به قربانت» اشاره کرد.

سعادتعلی سعیدپور (کارگردان) فعالیت هنری خود را از سال 1365 آغاز کرده است. وی محقق، نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان حدود 50 فیلم مستند کوتاه و 8 مجموعه مستند تلویزیونی بوده و بیش از 30 عنوان جایزه هم از جشنواره‌های بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای کسب کرده است.

این مستنساز، سه فیلم و یک مجموعه مستند دیگر هم به این شرح، در دبیرخانه‌ی جشنواره دهم سینماحقیقت ثبت کرده است:

ایل سون: روایتی مستند در قالب فرم از زندگی ایلات و عشایر ارسباران آذربایجان شرقی

بازار: نگاهی متفاوت به بازار تبریز

کندوجان: روایتی مستند در قالب فرم از روستای کندوان اسکو آذربایجان شرقی

مجموعه به دنبال داروی سبز (چهار قسمت): در طبیعت آذربایجان شرقی بیش از 300 نوع گیاه دارویی شناخته شده می‌رویند که این گیاهان علاوه بر طب سنتی، در صنایع مختلف کاربرد دارند.

 مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 14 تا 21 آذرماه 1395، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما