روحانی به مکرون: به برنامه‌هایتان برای حفظ برجام سرعت و شفافیت بیشتری دهید

روحانی به مکرون: به برنامه‌هایتان برای حفظ برجام سرعت و شفافیت بیشتری دهید

به گزارش اخترنیوز به نقل از حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور و "امانوئل مکرون" رئیس‌جمهور فرانسه امروز دوشنبه (5شهریور) در گفت‌و‌گوی تلفنی، تلاش همه طرف‌ها برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را ضروری خواندند و انجام اقدامات عملی در این راستا را مورد تاکید قرار دادند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در این تماس تلفنی که از سوی همتای فرانسوی وی انجام گرفت، گفت: ایران به همه تعهدات خود در برجام عمل کرده و با توجه به خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق، از سایر طرف‌ها انتظار دارد که به برنامه‌های خود برای حفظ این توافق، سرعت و شفافیت بیشتری دهند.

وی با بیان اینکه بعد از خروج آمریکا از برجام، بار سنگینی بر دوش سایر طرف‌ها برای حفظ این توافق است ، تصریح کرد: ایران خواهان حفظ برجام است اما در عین حال اگر در زمینه تضمین کانال‌های مالی و پولی، نفت ، بیمه و حمل و نقل، آینده برنامه اجرایی اروپا روشن نباشد، اقدامات دیگری را خواهد داشت.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه پاریس خواهان توسعه و تعمیق روابط خود با تهران است، گفت: فرانسه همه تلاش خود را برای حفظ برجام بکار می‌گیرد و  نسبت به این موضوع متعهد است و به مسوولیت‌هایش عمل خواهد کرد.

وی با تشریح اقدامات کشورش و سایر شرکا برای حفظ برجام اظهارداشت: ما تلاش فشرده‌ای را برای حفظ برجام انجام داده‌ایم و در حال پیگیری مکانیزم‌های مختلف تجاری و مالی در این عرصه هستیم.

روسای جمهوری ایران و فرانسه در این گفت و گو درباره نشست آتی وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی به‌همراه رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا  با وزیر امور خارجه ایران، تحولات سوریه  و نشست آتی سه جانبه روسای جمهوری روسیه ، ایران و ترکیه و همچنین مبارزه با تروریسم، گفت و گو و تبادل نظر کردند.

حجت الاسلام روحانی و مکرون در این تماس تلفنی تاکید کردند که به تماس‌های نزدیک خود  برای پیشبرد اهداف مشترک ، تداوم خواهند بخشید.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما