توضیح جانشین فرمانده ناجا درباره طرح حیات شبانه

 توضیح جانشین فرمانده ناجا درباره طرح حیات شبانه

جانشین فرمانده نیروی انتظامی از متولیان امور شهر تهران خواست به صورت شفاف طرح حیات شبانه را ارائه دهند.

به گزارش تسنیم، سردار " ایوب سلیمانی" در حاشیه یادواره ۵۷۴ شهید نظم و امنیت استان کرمان در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره طرح "حیات شبانه"، اظهارداشت: به اعتقاد من این طرح، نیاز به تبیین بیشتری دارد و یک جایی بایستی به آن پرداخته شود.

وی به اجرای این طرح در تهران اشاره و بیان کرد: قبل از ماه مبارک رمضان، یک مسئله‌ای مطرح شد که مردم مؤمن روزه دار در طول روز کمتر فرصت بیرون آمدن از خانه را دارند و شب‌ها به هیئت‌های قرآنی می‌روند برهمین اساس زمینه‌های خدمات مضاعفی در سطح شهر را برای آن‌ها مهیا کنیم.

وی به آماده باش مجموعه پلیس تهران بزرگ در این ایام اشاره و بیان کرد: نیرو‌های پلیس در تمام طول شب تا هنگام سحر، در همه معابر و خیابان‌ها حضور داشته و وظیفه تأمین نظم، امنیت و آرامش مردم را برعهده داشتند؛ همچنین به برخی از صنوف اجازه فعالیت داده بودیم تا اگر شهروندان نیاز به خرید داشتند، بتوانند مایحتاج خود را تهیه کنند البته این هدف توجیه پذیر بود به گونه‌ای که شلوغی خیابان‌های تهران در شب‌های ماه رمضان تا سحر، تفاوت چندانی با معابر در طول روز نداشت.

این مقام عالی انتظامی به حضور گسترده مردم در مساجد و حسینیه‌ها به ویژه در مناسبت‌های خاص ماه رمضان اشاره و بیان کرد: این حضور امسال، صد درصد بیشتر از سال گذشته بود با توجه به چنین حضوری باید به مردم خدمت ارائه شود.

جانشین فرمانده ناجا به اظهارات برخی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه چرا طرح حیات شبانه پس از ماه رمضان ادامه پیدا نکرد، اشاره و تصریح کرد: ماه رمضان، ماه ویژه‌ای است و شب زنده داری و مناجات شبانه مورد تاکید دین ما است؛ برهمین اساس به غیر از این ماه، چرا باید طرح مزبور را انجام دهیم.

سردار سلیمانی تصریح کرد: برای اینکه پاسخگوی نظم و امنیت باشیم نمی‌توانیم مجموعه نیرو‌های ناجا را در طول سال، هر روز در آماده باش نگه داریم و از سوی دیگر نمی‌توانیم به مردم بگوییم در نیمه‌های شب در خیابان‌ها حضور داشته باشند، اما نظم و امنیت آن‌ها به ما ربطی ندارد؛ به خصوص در نیمه‌های شب که اراذل و اوباش، سارقان و مجرمان تلاش می‌کنند با استفاده از چنین موقعیت زمانی که کمترین نظارت در آن وجود دارد و حتی دوربین‌های شهری نیز کمتر فعال است، اقدامات مجرمانه خود را انجام دهند.

این مقام عالی انتظامی کشور خاطرنشان کرد: ابتدا بایستی روشن شود که طرح حیات شبانه به چه علتی در طول سال ادامه پیدا کند؛ در صورتی که قصد تقلید از کشور‌های اروپایی را داریم باید بدانیم در چنین کشور‌هایی سر ساعتی مشخصی صنوف فعالیت خود را در شب تعطیل می‌کنند؛ برهمین اساس باید مشخص شود از کجا می‌خواهیم اقتباس بگیریم و با چه ضرورتی این کار را انجام دهیم و علت اینکه برخی از مغازه‌ها و صنوف تا صبح باز باشد، چیست؟

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه عقلا و متولیان امور شهر باید برای این موضوع استدلال منطقی و اصولی داشته باشند، گفت: یک بخش از طرح مزبور، پیوست امنیتی است که نیروی انتظامی متولی آنست؛ تاکنون رسما کسی از ما در این رابطه چیزی درخواست نکرده است.

این مقام ارشد انتظامی با عنوان این مطلب که طرح حیات شبانه، در کجا؟ چه وسعت، حجم و یا میزان نیرو، اجرا شود و همچنین الزامات آن را چه کسی برای ما تهیه می‌کند و پلیس قرار است محافظ چه کسانی باشد. گفت: علاوه بر اینکه طرح مزبور نامفهوم است، نقش و جایگاه آن را نمی‌دانیم و اینکه قرار است در چه گستره‌ای اجرا شود تا برای آن جایگاهی تعریف کنیم.

جانشین فرمانده ناجا به اشکالات طرح حیات شبانه اشاره کرد و افزود: طرح مزبور باید قبل از اینکه بیان، تبیین و تدوین شود در جلسات کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته و پس از مشخص شدن جوانب آن، رسانه‌ای شود.

وی با اشاره به اظهار نظر‌های مطرح شده درباره این طرح، گفت: برخی عنوان می‌کنند که مشکلات مربوط به آن را مرتفع کرده‌اند و عده‌ای دیگر آن را نفی می‌کنند؛ در حالیکه اگر شما هوشمندانه هدف گذاری کرده بودید که در ۵۰ نقطه از سطح شهر این طرح اجرا شود چرا به یکباره تعداد آن را به ۵ نقطه تقلیل دادید؛ علت این تغییر برچه اساس و استدلالی صورت گرفته؟، در صورتی که اگر استدلال شما بر سر عدد ۵۰ محکم بود، بایستی پای آن می‌ایستادید.

وی با بیان اینکه در موضوعات اجتماعی، سازمان‌ها، مسئولیت‌های مختلف دارند و نیروی انتظامی نیز بخشی از این مسئولیت‌ها را برعهده دارد، اعلام کرد: نیروی انتظامی قرار نیست به جای کسی کار کند یا مانع انجام وظایف قانونی دیگران شود؛ ما فقط می‌توانیم درباره نقش و جایگاه خود حرف بزنیم.

سردار سلیمانی از متولیان امور شهر تهران خواست تا به صورت شفاف طرح را ارائه دهند البته طرحی که مراحل خود را طی کرده و تاییدیه‌های لازم آن اخذ شده باشد؛ همچنین الزامات امنیتی آن نیز مشخص و تصمیمات لازم در این زمینه از سوی متولیان آن اخذ شود.

این مقام عالی انتظامی کشور ادامه داد: نیروی انتظامی وظیفه دارد تا زمینه آرامش، امنیت، شادی، نشاط و کسب و کار مردم را مهیا کند، اما باید بداند در چه محیط و فضایی و برای چه موضوع و در چه بازه زمانی و با چه حجمی از کاربری و ... این کار انجام شود که این نیازمند برنامه ریزی برای مجموعه‌ای است که داعیه دار نظم و امنیت مردم و جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم تا زمانی که مراحل این طرح طی نشده، بی مورد فضای جامعه را ملتهب نکنیم به گونه‌ای که کسی آن را تائید و یا تکذیب کند.

جانشین فرمانده ناجا در خاتمه گفت: نیروی انتظامی وظیفه خود را به جد و جهد تا آن جایی که تعیین شود و مراجع قانونی به ما اعلام کنند با قدرت و قاطعیت و بدون هیچ اغماضی انجام خواهد داد.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما