تصویب «منطقه آزاد سیستان» نور امید در دل مردم ایجاد کرد

تصویب «منطقه آزاد سیستان» نور امید در دل مردم ایجاد کرد

به گزارشاخترنیوز و به نقل از ایرنا:احمد علی کیخا روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگاراظهار داشت: نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس با 141 رای موافق، 75 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 236 نماینده حاضر لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری-صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی را تصویب کردند.
وی بیان کرد: پس از این مرحله این مصوبه نمایندگان مجلس برای تایید نهایی به شورای نگهبان قانون اساسی ارجاع می شود تا پس از تایید برای ابلاغ به دولت واگذار شود.
نماینده مردم زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز در مجلس گفت: خشکسالی های دو دهه و خشک شدن هامون سبب نابودی کشاورزی و آلودگی بیش از حد هوای سیستان ناشی از وزش بادهای موسمی بسیاری از مردم را با مشکلات و فقر اقتصادی رو به رو کرده است.
کیخا ادامه داد: تصویب منطقه آزاد سیستان زمینه ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی مردم را فراهم می کند و موجب بازگشت خانوارهای مهاجرت کرده از این منطقه می شود.
به گزارش ایرنا هفتم مرداد امسال سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تصویب لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی در این کمیسیون خبر داد.
در ماده واحده این لایحه آمده است: در راستای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج به دولت اجازه داده می شود با رعایت مفاد قانون برنامه ششم توسعه، در استان های گلستان (اینچه برون)،ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه-مریوان)،هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر) و کرمانشاه (قصرشیرین) منطقه آزاد تجاری-صنعتی ایجاد کند.
سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع (معادل 5/11درصد مساحت کشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما