امارات روابط با سوریه را گسترش می دهد

امارات روابط با سوریه را گسترش می دهد

به گزارش روز جمعه اخترنیوز و به نقل از ایرنا به نقل از پایگاه خبری 'اینتلیجنس آنلاین' فرانسه حاکیست : ابوظبی به همین منظور یکی از بازرگانان نزدیک به خاندان حاکم بر امارات به نام ' عبدالجلیل البلوکی' را برای وساطت با دولت سوریه به دمشق فرستاده است .
این گزارش می افزاید : البلوکی که سالهاست به صورت مستقیم با خانواده آل نهیان کار می کند اوایل ماه اگوست ( مرداد/ شهریور) به دمشق سفر و با شماری از مسئولین سوری دیدار کرد.
تلاش امارات برای نزدیک شدن به دمشق از پنجره بازسازی این کشور بعد از آن انجام می شود که انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی امارات 7 ژوئن (17 خرداد ) امسال اعتراف کرد که اخراج سوریه از اتحادیه عرب اشتباه بود و بحران این کشور به مثابه شکست دیپلماتیک جامعه بین المللی و جهان عرب است.
قرقاش افزود: راه حل سیاسی تنها راهکار رفع بحران سوریه است . 
وی در گفت وگو با پایگاه خبری اماراتی' ذا ناشیونال' اظهار داشت : بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به رغم اینکه کشورهای عضو را با مشکل روبه رو می کند اما باید اعتراف کرد نقش کشورهای عرب در دستیابی به راه حل سیاسی و رفع بحران سوریه محدود بود و ما نتوانستیم یک برنامه عربی برای حل مساله این کشور ارائه دهیم.
اتحادیه عرب نوامبر سال 2011، همزمان با فشارهای غرب بر دولت قانونی سوریه عضویت این کشور را به حالت تعلیق درآورد و نمایندگان خود از دمشق را فراخواند.
این موضوع فقط به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب محدود نبود، بلکه خطرناک تر از آن بوده و شامل تلاش برای اعطای کرسی سوریه به هیئت مخالفان سوری و قانونمند کردن دخالت نظامی در این کشور در چارچوب نقشه سرنگونی نظام حاکم آن بود که کشورهای عربی تحت عنوان مجموعه موسوم به 'گروه دوستان ملت سوریه' به رهبری آمریکا و حضور ترکیه در این خصوص نقش فعالی داشتند.
قرقاش همچنین بحران هشت ساله سوریه را شکست دیپلماتیک جامعه بین المللی و جهان عرب دانست و در عین حال مدعی شد که ایران ، ترکیه و دیگر کشورهای غیر عربی در ضعیف کردن نقش کشورهای عرب در سوریه نقش مهمی ایفا کردند و به جای آن نقش خود را در این کشور تقویت کردند
اوایل مرداد ماه گذشته برخی گزارش‌های تائید نشده از تصمیم امارات برای برقراری مجدد روابط سیاسی با دولت بشار اسد در سوریه پس از شش سال قطع رابطه حکایت داشت
19 اگوست ( 28 مرداد ) امسال هم ائتلاف بین‌المللی در سوریه از تصمیم امارات برای کمک 50 میلیون دلاری به منظور بازسازی سوریه خبر داد.
'بریت مک‌گورک' نماینده دونالد ترامپ ، رییس جمهوری آمریکا ، در ائتلاف ضد داعش در سوریه و عراق اعلام کرد: کمک مالی امارات بخشی از طرح آمریکا برای جمع‌آوری 300 میلیون دلار به منظور بازسازی مناطق بازپس گرفته شده از داعش است
عربستان هم تاکنون به این طرح 100 میلیون دلار کمک کرده است .
هر چند امارات مانند سایر کشورهای عرب همسو، از گروههای مسلح و شبه نظامیان در سوریه حمایت مالی بعمل نیاورد و روابطش را با سوریه حفظ کرد اما جزء مهمی از مجموعه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بود که در طرح تغییر نظام کنونی سوریه با استفاده از هر راه و شیوه نظامی مشارکت داشت.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما