همکاری ایران و پاکستان درتامین امنیت منطقه مستحکم تر می شود

همکاری ایران و پاکستان درتامین امنیت منطقه مستحکم تر می شود

به گزارش جمعه شب اخترنیوز و به نقل از ایرنا، «محمدجواد ظریف» پس از دیدار با «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد با تشریح روابط نزدیک و مستحکم ایران با پاکستان، افزود: روابط جمهوری اسلامی ایران با پاکستان ریشه در تاریخ و فرهنگ مشترک بین دو کشور دارد. 
وی با اظهار خرسندی از نتایج گفت و گوهای خود با مقامات پاکستانی یادآوری کرد که گفت و گوهای بسیار خوب و سازنده ای با وزیر امور خارجه، فرمانده ارتش و رئیس مجلس ملی پاکستان داشتم. 
وزیر امور خارجه ایران گفت: خوشحالیم که می توانیم روابط خود را با پاکستان به عنوان کشور مهم همسایه و مسلمان منطقه در سطوح منطقه ای و بین المللی و در راستای منافع مشترک و دنیای اسلام و سعادت مردم دو کشور بیش از پیش گسترش دهیم.
ظریف با تاکید بر ضرورت همکاری ایران و پاکستان برای مقابله با اسلام هراسی، افزود: پاکستان و ایران حرکت جدیدی را پیگیری کردند که هدف آن، جلوگیری از برگزاری مسابقه موهن کاریکاتور بود و موفقیت هایی نیز در این زمینه داشتیم.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در خصوص برنامه نخست وزیر پاکستان برای سفر به ایران نیز گفت: عمران خان در آینده نزدیک به ایران سفر می کند و در این خصوص، دعوتنامه سفر به تهران نیز به وی ارائه شده است.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای سفری دو روزه و دیدار با مقامات عالیرتبه پاکستان به این کشور سفر کرده بود، عصر جمعه اسلام آباد را به مقصد تهران ترک کرد.
ظریف عصر پنجشنبه (دیروز) وارد پاکستان شد و با «اسد قیصر» رئیس مجلس ملی، ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش،« عمران خان» نخست وزیر جدید، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه و «اسد عمر» وزیر امور اقتصاد و دارایی پاکستان به صورت جداگانه دیدار و با آنان در خصوص راه های گسترش مناسبات دوجانبه گفت و گو کرد.
سفر ظریف به پاکستان، نخستین سفر یک مقام دیپلماتیک ایرانی به این کشور در دولت جدید پاکستان به رهبری «عمران خان» است. 
تحلیل گران سیاسی، سفر وزیر خارجه ایران به پاکستان، همزمان با آغاز به کار دولت جدید این کشور را فرصت مناسب استحکام روابط تهران و اسلام آباد در دوران تازه تمرین دمکراسی در این کشور ارزیابی می کنند. 
ظریف زمانی به پاکستان سفر کرد که کارشناسان معتقدند، گسترش رفت و آمد مقام های بلندپایه دو کشور می تواند به گسترش روابط دوجانبه و همچنین مقابله با چالش های پیش رو در سطح منطقه ای و بین المللی کمک کند. 
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز هفت بار به پاکستان سفر کرده بود. 

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما