تهدید ترامپ به آشوب انتخاباتی؛ آغازی برای پایان

تهدید ترامپ به آشوب انتخاباتی؛ آغازی برای پایان

به گزارش اخترنیوز و به نقل از خبرنگار ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا در جمع گروهی از کشیش های مذهبی هشدار داد که شکست جمهوریخواهان در انتخابات ماه نوامبر (آبان) باعث آشوب می شود. او دمکرات ها را متهم کرد که آماده دست زدن به اعمال خشونت آمیز برای از میان بردن دستاوردهای او هستند.
وی خطاب به این مبلغان محافظه کار مسیحی هشدار داد که این انتخابات، یک همه پرسی خواهد بود، نه تنها درمورد وی، بلکه درباره مذهب آنها.
در نخستین واکنش ها به این گفته های تهدید آمیز، 'لئون پانه تا' وزیر دفاع پیشین آمریکا به تلویزیون سی ان ان گفت: این بسیار نگران کننده است که رئیس جمهور ایالات متحده درباره خشونت آمیز شدن نتایج یک انتخابات آزاد هشدار می دهد. 
پانه تا که رئیس دفتر بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا بود، افزود: کلینتون هر دو مجلس را در کنگره باخت اما وی با رقبایش در کنگره کار کرد. این رئیس جمهوری هم باید به نتایج انتخابات احترام گذاشته و از تهدید مردم به خشونت در صورت واگذاری نتایج، دست بردارد.
سناتور دمکرات 'ریچارد بلومنتال' نیز با انتقاد شدید از ترامپ گفت: وی در حال تکرار سناریوی تحریک آمیز شارلوتزویل است. دونالد ترامپ به ترس و نفرت پراکنی دامن می زند. اگر او واقعا نگران خشونت است، بهتر است از اف بی آی و دیگر نهادهای مجری قانون پشتیبانی کند. اشاره وی به عدم محکومیت گروه های افراطی نژادپرست از سوی ترامپ در جریان رویارویی 21 مرداد سال گذشته مخالفان راست گرای برچیده شدن نمادهای دوران برده داری از شهر شارلوتزویل و مخالفان چپ گرای آنها بود که یک کشته و دهها مجروح بر جای گذاشت.
در ادامه واکنش ها به سخنان تازه ترامپ، 'مالکوم ننس' تحلیلگر سیاسی به تلویزیون آمریکایی ام اس ان بی سی گفت: این دقیقا کاری است که دیکتاتورها در تاریخ کرده اند. ترس افکندن در دل ملت و ایجاد جدایی و تفرقه میان مردم. این کاری است که در کشورهایی همچون رواندا انجام شد. ترامپ از این ابزار استفاده می کند. 
ننس با اشاره به هشدار مذهبی ترامپ تصریح کرد: این بسیار خطرناک است. اسلوبودان میلوشویچ در یوگوسلاوی به کشتارهای مذهبی 600 سال قبل اشاره می کرد. او می خواهد از ابزار مذهب برای حذف رقبایش استفاده کند. 

** عبور ترامپ از خطوط قرمز
برخی ناظران سیاسی در آمریکا بر این باورند که ترامپ، بقا و قدرت خود را در جنجال آفرینی و غیرقابل پیش بینی بودن می بیند.
'دنیس جت' دیپلمات پیشین آمریکایی و استاد علوم سیاسی دانشگاه پنسیلوانیا در این باره به ایرنا می گوید: ترامپ از روز نخست ورود به رقابت های انتخاباتی، اظهارات جنجال برانگیزی داشته و تا امروز هم در همان فضای انتخاباتی باقی مانده است. گویی وی چیزی از دولتمردی نمی داند.
در مقابل، طرفداران رئیس جمهوری آمریکا سخنان وی را صریح و پوست کنده می دانند و می گویند همین موضوع، راز محبوبیت وی در داخل آمریکاست.
از جمله 'تامس بوسرت' مشاور امنیت داخلی ترامپ روز پنجشنبه به تلویزیون ای بی سی نیوز گفت: من تاکنون فردی به صافی و پوست کندگی ترامپ ندیده ام. حرف های او به دل مردم می نشیند. او به گونه ای صحبت می کند که خالی از تصنع بوده و مردم فکر می کنند که چیزی را پنهان نمی کند.
اما بسیاری از ناظران در آمریکا فکر می کنند که سخنان جنجال برانگیز رئیس جمهوری این کشور؛ خطوط قرمز را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و می تواند پیامدهای خطرناکی برای جامعه آمریکا داشته باشد.
به گفته این ناظران، اشاره های پیدا و پنهان نژادپرستانه ترامپ و تحریک احساسات مذهبی در بخش هایی از جامعه، شکاف های هویتی را عمیق تر کرده و می تواند زمینه ساز خشونت در عرصه اجتماعی و سیاسی شود.
دکتر 'ژرالد هورن' استاد دانشکده مطالعات تاریخ آمریکا و آفریقا دانشگاه هیوستون به ایرنا می گوید: واقعا تکان دهنده است که رئیس جمهور ایالات متحده فکر می کند که بیان دیدگاه های نژادپرستانه به مذاق پایگاه اجتماعی وی خوش آمده و می تواند برای انتخابات کنگره رای آور شود.

** انتخابات کنگره آغازی برای پایان
به نظر می رسد، ترامپ انتخابات پاییز امسال را مساله مرگ و زندگی می بیند. انتخاباتی که باختن جمهوریخواهان در آن شاید تبدیل به نقطه آغاز پایان ریاست جمهوری وی شود.
نگاهی به سرمقاله روز چهارشنبه نیویورک تایمز چنین گمانه زنی هایی را تقویت می کند. 
این روزنامه نزدیک به حزب دمکرات، ترامپ را به دلیل تحریک خشونت محکوم کرده و می نویسد: رئیس جمهوری به ترس نژادی و قومی دامن زده و اکنون از چشم انداز خشونت سخن می گوید. تنها یک کنگره دمکرات خواهد توانست به این روند پایان دهد. 
در این خصوص، 'دانیل سیرور' استاد روابط بین الملل در دانشگاه جان هاپکینز ضمن اذعان به دشوار بودن پیش بینی نتیجه انتخابات کنگره می گوید در صورت برنده شدن دمکرات ها، وضعیت رئیس جمهوری بسیار پیچیده خواهد شد.
وی به ایرنا گفت: با بردن دمکرات ها، احتمال استیضاح و برکناری، دور از ذهن نخواهد بود.
همین دیدگاه را 'لری ویلکرسون' رئیس دفتر وزیر خارجه اسبق آمریکا نیز دارد.
سرهنگ ویلکرسون با اشاره به رسوایی هایی که ترامپ با آن دست و پنجه نرم می کند، به خبرنگار ایرنا می گوید: هرچقدر حلقه محاصره بر وی تنگ تر شود، حزب جمهوریخواهان، با صراحت بیشتری علیه وی سخن خواهند گفت. واکنش وی به این وضعیت، عربده کشی و بلند کردن صدایش بوده است که در آینده هم ادامه خواهد یافت. 
رئیس دفتر سابق کالین پاول افزود: کاری که وی می خواهد بکند این است که حداقل یکی از مجالس کنگره را در اختیار حزب جمهوریخواه نگه دارد. اگر در انتخابات نوامبر، هر دو مجلس یعنی سنا و مجلس نمایندگان را به دمکرات ها ببازد، جمهوریخواهان وی را کاملا رها خواهند کرد و حتی به جریان استیضاح وی خواهند پیوست.
به این ترتیب دور از انتظار نیست که تا انتخابات کنگره در آبان ماه، فضای سیاسی آمریکا شاهد سخنان جنجال برانگیزتر و افزایش تهدید های رئیس جمهوری آمریکا باشد.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما