ادامه رکوردزنی شاخص بورس با رسیدن به قله 138 هزار واحدی

ادامه رکوردزنی شاخص بورس با رسیدن به قله 138 هزار واحدی

به گزارش اخترنیوز و به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، در معاملات امروز یک میلیارد و 749 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 6 هزار و 142 میلیارد و 185 میلیون ریال در 134 هزار و 894 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 654 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 427 واحد رشد داشت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 302 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور نیز 2935 واحد رشد کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 2187 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز 1880 واحد رشد ثبت کرد.
بر این اساس در معاملات امروز نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، فملی (ملی صنایع مس ایران)، شتران (پالایش نفت تهران)، فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (معدنی و صنعتی گل گهر) و تاپیکو (نفت و گاز و پتروشیمی تامین) بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نماد فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) با افت خود مانع از رشد بیشتر شاخص ها شد.

** رشد شاخص فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) نیز امروز از رشد بازار سرمایه بی نصیب نماند و با 16 واحد رشد به جایگاه 1561 واحدی رسید.
همچنین در بازار فرابورس، بیش از 835 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از چهار هزار و 760 میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، شراز (پالایش نفت شیراز)، شاوان (پتروشیمی نفت لاوان)، ارفع (آهن و فولاد ارفع) و میدکو (هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند اما نماد مارون (پتروشیمی مارون) با افت خود از رشد بیشتر آیفکس جلوگیری کرد.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما