تایید دستور کار نشست سران عرب توسط وزرای خارجه/ مخالفت اعراب با عضویت اسرائیل در شورای امنیت

 تایید دستور کار نشست سران عرب توسط وزرای خارجه/ مخالفت اعراب با عضویت اسرائیل در شورای امنیت

وزرای خارجه کشورهای عربی روز دوشنبه در پایان دیدار مقدماتی در "بحر المیت" اردن با تمامی بندهای مطرح شده در جدول کاری نشست فردا(چهارشنبه) سران عرب موافقت کردند. همچنین دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد پرونده‌های داغ و بحران‌های خاورمیانه جزو موضوعات مطرح در نشست فردا هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، در این نشست وزرای خارجه کشورهای عرب عضو اتحادیه عرب ضمن تاکید بر لزوم احیای طرح صلح عربی و پایبندی به آن با نامزدی رژیم صهیونیستی برای عضویت در شورای امنیت به شدت مخالفت کردند.

همچنین حاضران آنچه را که "مداخله ایران در امور کشورهای منطقه" می‌خواندند محکوم کرند.

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن که کشورش ریاست نشست سران عرب را عهده دار است گفت: این توافق نشانگر توجه و تمایل و تلاش همه کشورهای عربی برای همکاری جامع و هماهنگی همه جانبه اعراب برای رویارویی با چالش‌های موجود است و حضور بی سابقه رهبران عرب در نشست روز چهارشنبه نیز خود دلیلی بر تمایل و تلاش این رهبران برای همکاری مشترک عربی در قبال بحران‌ها و مشکلات پیش رو است.

وی تاکید کرد: صلح تنها گزینه اعراب برای حل مساله فلسطین است و جهان عرب به راهکار دو کشوری پایبندو مخالف هر گونه اقدامی است که هدفش تغییر اوضاع تاریخی قدس باشد.

نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب عصر دوشنبه با هدف بررسی مسائل مطرح در جدول کاری نشست سران عربی و در راس آن مساله فلسطین و بحران‌های سوریه و لیبی و یمن برگزار شد.

شبکه الجزیره گزارش داد در این نشست ۲۷ پیش نویس قطعنامه مورد توافق قرار گرفت و برای تایید و تصویب به سران عرب ارجاع شد.

همزمان احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب ضمن درخواست توقف درگیری‌ها در سوریه و پایان جنگ، بر لزوم دور نگه داشتن کشورهای عربی از بحران‌های منطقه تاکید کرد.

وی گفت: بر هیچکس پوشیده نیست که ما درباره آینده جهان عرب نگرانیم لذا باید برای رویارویی با بحران‌های بزرگ که تهدیدی برای امنیت اعراب محسوب می‌شوند همکاری منسجم‌تر داشت.

درباره مساله فلسطین نیز ابوالغیط گفت که توافق جمعی بر راهکار دو کشوری است.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما